Naujametiniai pažadai, Sausainis ir Pirmasis įrašas….


Ar gali būti geresnis laikas pradėti rašyti blogą apie įpročių keitimą, nei Naujieji metai? 🙂 Visi socialiniai tinklai, laikraščiai ir draugai tik ir skelbia apie Naujametinius pažadus (nors tenka pripažinti, kad dauguma tų pažadų ne tokie jau ir nauji, tiesa? 🙂 )

Pati tuoj po Kalėdų,vieną niūrų vakarą galvodama apie tai,kaip būtų gera viską pradėti iš naujo, susidariau sąrašą dalykų, kuriuos norėčiau padaryti per 2015 metus. Gavosi 13 punktų (skaičius gal nelabai gražus, bet laimei nesu prietaringa) 🙂 tarp kurių didžiausi – atsisakyti ne namie gamintų saldumynų (visai jų atsisakyti kol kas per didėlis iššūkis, todėl nusprendžiau, kad geriau mažiau ir užtikrintai, nei daug ir mesti po savaitės), vėl kas rytą skirti 20-30 min. mankštai ir nuo vasaros startuoti su blog’u “Sveikatos pokyčiai”, parašant po vieną įrašą kiekvieną pirmadienį.New_Year_wallpapers_Warm_drink_and_cookies_for_the_New_Year_2015_088670_

Taip jau atsitiko, kad šiandien autobusu važiuojant švęsti Naujųjų ir telefone atsivertus naujausią “Science daily” naujienlaiškį, pirmoji antraštė nuskambėjo kaip ženklas – “Readiness to change is a vital facet to committing to New Year’s resolutions” (“Pasiruošimas keistis yra gyvybiškai svarbus norint laikytis Naujametinių pažadų”). Perskaičiusi straipsnį, nusprendžiau, kad jis puikiai tiktų mano blogui. Ir išsisaugojau jį… ateičiai (nenustebčiau, jei ir jūs “bookmarks”, el. pašte ar kompiuteryje turit išsisaugoję krūvas “vertų perskaityti” straipsnių, nuorodų, kurios ten pelija jau kelinti metai 🙂 ) Būtų ir šiam straipsniui atsitikę tas pats, jei ne 2015 metų sąrašas ir suvalgytas sausainis: vos grįžusi po fejerverkų šou kieme ir nuo stalo paėmusi burnoje tirpstantį, nuostabiai kvepiantį sausainį, jo atsikandusi pajutau, kad visai jo nenoriu. Įprastai vis tiek būčiau suvalgiusi sausainį, nes negi paliksi, bet šįkart sustojau. Kodėl? Todėl, kad prisiminiau dar vieną pažadą iš 2015 sąrašo – paisyti ko nori mano kūnas ir širdis ir tokiomis akimirkomis nepasiduoti įpročių ar aplinkinių spaudimui. Šis sukilęs džiugesys pašaukė kitą mintį – blog’as! Oi, ta nuostabi akimirka, kai užplūsta įkvėpimas ką nors daryti. Paprastai iš karto po jos pradeda atakuoti mintys apie kitus planuotus darbus, šiuo atveju – nulėkti pasveikinti kaimyno, eiti miegoti ar mintis, kad atrodysiu kaip visiška nevykėlė, Naujųjų metų naktį sėdėdama prie kompiuterio. Bet šį kartą vėlgi prisiminiau savo sąrašą: Nepaleisti užplūdusio įkvėpimo nepaisant visko.

Taigi, po netrumpos įžangos, Jūsų dėmesiui jau minėto straipsnio santrauka.

“Pasiruošimas keistis yra gyvybiškai svarbus norint laikytis Naujametinių pažadų”

Maždaug pusė visų Amerikoje (manau, Lietuvoje taip pat) duodamų sau Naujametinių pažadų yra susiję su sveikata: mesti rūkyti, pradėti sportuoti, pakeisti mitybą, valdyti stresą. Pasak UAB “Employee wellness” direktorės, Pasiruošimas keistis yra labai svarbus faktorius siekiant bet kokių pokyčių. Bet kaip pasiruošti? Ji, (kaip ir dauguma elgesio keitimo specialistų) pateikia tokias rekomendacijas:

  1. Suformuluokite mažus, trumpalaikius tikslus, kurie dėrėtų prie jūsų darbotvarkės ir būtų realistiški.
  2. Būtinai įsivardinkite sau kokia jums nauda iš šių tikslų ir kokios yra sprendimo keistis priežastys.
  3. Savo tikslais pasidalinkite su draugu, šeimos nariu arba bendradarbiu. Tai sukurs įsipareigojimo jausmą, kuris padidins motyvaciją laikytis užsibrėžto plano, o gal net susirasite kompanjoną 🙂

Jei pradėsite nuo mažų tikslų, tai padidins sėkmės tikimybę (užuot užsibrėžus rašyti blogą kiekvieną dieną, įsipareigoti tai padaryti kartą per savaitę ir pradėti nuo birželio mėnesio, kada dienotvarkė bus laisvesnė). Nemažiau svarbu pagalvoti kaip tikslų siekimą padaryti malonų, pvz., jei norite pradėti sportuoti, pasirinkite jums malonią sporto šaką (Kai pernai žiemą nusprendžiau bėgioti ir užėjo šalčiai, sugalvojau, kad kur kas maloniau bus kas rytą skirti 20 minučių šokiui pagal mylimas dainas, kurių pirmoji būdavo skirta atsibusti,o kitos – iš širdies išsitaškyti 🙂 )

Jeigu jau atsitiks taip, kad nuspręsite viską mesti (o tokia tikimybė beveik šimtaprocentinė), prisiminkite kodėl tai darote. Įgauti daugiau energijos? Pasikelti nuotaiką? Sumažinti kraujospūdį? O gal dėl savo vaikų ateities? Visada turime motyvą, todėl prisiminkite jį kaskart, kai bus sunku. Ir jeigu atsibodo laikytis to paties plano (daryti tuos pačius atsilenkimus, valgyti tą patį maistą ar medituoti pagal tą pačią meditaciją), nebijokite jį paįvairinti: paieškoti naujų pratimų, receptų ar meditacijos formų. Net pokyčiai turi vykti su pokyčiais, jei norite, kad būtų įdomu 🙂

Na ir dar pridėsiu nuo savęs.

  • Užsirašykite. Ką? Viską. Planą, kodėl norite pokyčių ir kokio rezultato siekiate.
  • Skaitykite. Turėkite planą prie savęs ir kas dieną perskaitykite. Net kai mokėsite planą mintinai, kad žinotumėt dėl ko tai darote.
  • Suklupę atsistokite. T.y., jei praleidote vieną rytą mankštos ar surūkėte cigaretę, tai nereiškia, kad Jums nepavyks atsistokite ir grįžkite prie plano. Romą juk ne per dieną pastatė, tiesa? 🙂

P.S., Komentuokite, klauskite, siūlykite. Iš to gims tolimesni straipsniai!

blank list of resolutions on blackboard Šaltinis: University of Alabama at Birmingham. “Readiness to change is a vital facet to committing to New Year’s resolutions.” ScienceDaily. ScienceDaily, 30 December 2014. 


One response to “Naujametiniai pažadai, Sausainis ir Pirmasis įrašas….”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: