Sąvaržėlė sėkmingam įpročių keitimui


paperclips
Prieš keletą metų draugas pasidalino genialiu būdu save motyvuoti: Dienos pradžioje visus darbus, po vieną, užrašydavo ant lipnių lapelių, kuriuos sulipindavo ant stalo. Tada, padaręs kiekvieną darbą, su džiaugsmu suglamžydavo spalvotą lapelį ir sviesdavo jį į ant stalo stovinį stiklainį. Dienos eigoje, su kiekvienu atliktu darbu, stalas tapdavo vis švaresnis, o stiklainis – pilnesnis. Tai jis įvardino kaip vienu efektyviausių būdų padidinti savo produktyvumą.
Šią strategiją prisiminiau perskaičiusi apie “Sąvaržėlės metodą”. 1993 metais, jaunas, niekam nežinomas banko brokeris, užsibrėžė sau tikslą: per dieną padaryti 120 skambučių potencialiems klientams. Kad matytų savo progresą, kas rytą, 8val. prieš save pasistatydavo du stiklainius: į vieną jų sumesdavo 120 sąvaržėlių, o kitas likdavo tuščias. Ir… pradėdavo skambinti. Vienas skambutis – nesvarbu, sėkmingas ar ne – viena sąvaržėlė į kitą stiklainį. Po metų jis jau uždirbdavo 75 000 $.
Kaip tai veikia? Sąvaržėlės ar lipukai – tai vaizdinės užuominos, arba kitaip – trigeriai, kurie nuolatos padeda motyvuoti save siekti tikslo. Ne visi darbai turi akivaizdų rezultatą (pavyzdžiui, skambutis klientui ar padaryti 10 pritupimų), todėl sunku pajausti teigiamas emocijas, nes negauname apdovanojimo. Tuo tarpu kiekviena įmesta sąvaržėlė ar lipukas yra tarsi apdovanojimas, įvardintas rezultatas, todėl mes pajaučiame pasitenkinimą.
sticknotes
Taigi: jeigu užsibrėžėte tikslą, suraskite būdą sekti savo progresą vizualiai:
  • Jei nusprendėte mėnesį (tai jau nebloga pradžia norint suformuoti įprotį) kasdien padaryti 20 atsilenkimų, arba keltis 6val. ryto, pasikabinkite priešais lovą ar stalą kalendorių ir užbraukite po langelį kaskart įvykdę užduotį.
  • Norite perskaityti daugiau knygų? Užsibrėžkite kasdien perskaityti po 10 puslapių ir perskaitę kiekvieną puslapį, nupieškite šypsenėlę į užrašų knygelės langelį 🙂 Po 10 dienų jau turėsite 100 šypsenėlių!
  • Jums svarbu nepamiršti gerti vaistus 3 kartus dienoje? Matomoje vietoje prikabinkite tris lipnius lapelius ir nuplėškite po vieną kiekvieną kartą juos išgėrę.
Šaltiniai: 1. James Clear, How to Stick With Good Habits Every Day by Using the “Paper Clip Strategy” http://jamesclear.com/paper-clips
Ir žinoma, ačiū Tautrimui Karickui už pasidalinimą savo pavyzdžiu 🙂
P.S., Jeigu patiko ir norite daugiau, kviečiu sekti mano paskyrą Facebook: Sveikatos psichologė Ieva VasionytėSėkmės 🙂
Esu Ieva Vasionytė, Sveikatos psichologė, šiuo metu siekiu psichoterapeuto kvalifikacijos (kognityvinė ir elgesio terapija). Konsultuoju įpročių keitimo klausimais, taip pat teikiu psichologines konsultacijas. Su manimi galite susisiekti el. paštu: ieva@vasionis.eu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: